Pompy ciepła to energooszczędna, efektywne i samodzielne urządzenia, które są nowoczesnymi źródłami ciepła, cieszącymi się coraz większą popularnością. Są to innowacyjne urządzenia grzewcze, które wykorzystują energię odnawialną. Do ich głównych zalet należy bardzo intuicyjny i łatwy montaż, który nie wymaga uprzedniego przeprowadzania kosztownych i zaawansowanych prac ziemnych, jak ma to miejsce w przypadku pomp gruntowych. Dynamicznie rosnąca popularność pomp ciepła to także wynik tego, że są to stabilniejsze i odnawialne źródła energii.
Przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła, nie można kierować się wyłącznie mocą grzewczą. Należy zwrócić uwagę na wiele innych parametrów, które są niezwykle istotne z punktu widzenia pracy pompy ciepła w długim okresie czasu. Na co konkretnie należy zwrócić uwagę przy jej wyborze? O tym w dzisiejszym artykule.
Jak pracuje pompa ciepła w ujemnych temperaturach?
Decydując się na rozwiązanie, jakim jest pompa ciepła, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z jej pracą. Oznacza to, że trzeba również wziąć pod uwagę rzeczywisty rozkład temperatur powietrza w ciągu jednego roku tj. w sezonie grzewczym. Zatem wiadomo, że latem jest niższa, a więc sprawczość pompy będzie mała. Niemniej nowoczesne pompy ciepła mogą pracować, nawet kiedy temperatura zewnętrzna sięga do -20 stopni Celsjusza.
Jednak trzeba pamiętać, że wraz ze spadkiem temperatury moc pompy również sukcesywnie będzie spadała. W praktyce oznacza to, że przy bardzo niekorzystnych warunkach, pompa, pracując samodzielnie, nie zapewni pełnej kompensacji strat ciepła w ogrzewanych pomieszczeniach. Tym samym wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego, jakim jest pompa ciepła, powinien uwzględniać wiele innych parametrów, a nie tylko i wyłącznie jej moc grzewczą.
Ocieplenie domu – czy ma to wpływ na pracę pompy ciepła?
Na wstępie można odpowiedzieć, że niewątpliwie tak. Na właściwy dobór mocy pompy ciepła do mieszkania ogromny wpływ ma stan termoizolacji domu. Analogicznie, im gorzej jest docieplony, tym więcej mocy będzie potrzebowała pompa, aby właściwie ogrzać pomieszczenia. Dlatego też w odpowiedniej termoizolacji domu należy zadbać o:
· ocieplenie dachu, co pozwoli na ograniczenie strat ciepła,
· ocieplenie przegród zewnętrznych dzięki wyłożeniu warstwy izolującej,
· dokładna wymiana stolarki okiennej oraz drzwi zewnętrznych.
Obecnie producenci nieustannie udoskonalają własne oferty dotyczące parametrów pomp ciepła. Niemniej ten proces na ten moment najbardziej widoczny jest w dziedzinie pomp ciepła o charakterze powietrze-woda. Jednak ten trend jest coraz bardziej widoczny i coraz dynamiczniej modernizowany.
Zdalne sterowanie i samodzielna praca pompy
To zdecydowanie dwa elementy, na jakie poza mocą należy zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła. Bowiem możliwość sterowania urządzeniem, kiedy jest się poza domem to bardzo przydatna funkcja. W ten sposób możliwe jest regulowanie temperatury w domu za pomocą zdalnych aplikacji. Wystarczy, aby urządzenie było podłączone do sieci internetowej.
Z kolei samodzielna praca pompy lub współpraca z innymi urządzeniami, które ogrzewają dom to także ważna kwestia. Dzieje się tak z uwagi, że pompę ciepła, która ma pracować samodzielnie, najczęściej instaluje się z nowych budynkach. Z kolei drugi wariant ma idealne zastosowanie w domach modernizowanych, gdzie już istnieje inne – podstawowe źródło ciepła.
Efektywność pracy i moc grzewcza
To najbardziej pożądane i najczęściej wyciągane kwestie w momencie wybierania pompy ciepła. Współczynnik wydajności, który określany jest jako COP to w praktyce efektywność pompy ciepła. Jest to nic innego jak stosunek ilości dostarczanego przez pompę ciepła do odpowiedniej ilości energii, która została wykorzystana.
Z kolei moc grzewcza jako powszechnie uznawana za najważniejszy parametr musi być odpowiednio dostosowana do konkretnego budynku. Tym samym, aby dobrze dobrać pompę ciepła, trzeba właściwie obliczyć zapotrzebowanie np. przy -20 stopniach Celsjusza.
Wybierając odpowiednią pompę ciepła, należy kierować się nie tylko efektywnością i mocą grzewczą. Niezwykle ważne są tu również takie elementy jak zdalne sterowanie, samodzielna praca pompy, funkcje chłodzenia, wyposażenie, możliwości przygotowania ciepłej wody, a także rodzaj montażu. Dlatego wybierając pompę ciepła do domu, warto przeanalizować każdy z wymienionych elementów.
Najnowsze komentarze