Projektowanie domu marzeń wymusza na ludziach konieczność skupienia się na dużej ilości aspektów w ramach zapewnienia budynkowi jak największej funkcjonalności. Od strony technicznej jednym z priorytetów jest wybór odpowiedniego ogrzewania. Jest ono potrzebne do zapewnienia optymalnej temperatury wewnątrz mieszkania. Tym samym najlepiej, aby nie wymagało dużej ilości obsługi ze strony domowników. Dlatego też przez projektantów, coraz częściej rekomendowane są pompy ciepła, które stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych.
Niewielki poziom mocy elektrycznej wystarczy, aby pompa ciepła mogła wykorzystać ciepło z otoczenia do napędzenia własnych procesów cieplnych. Niemniej w zależności od tego, czy pozyskują one energię z gruntu, czy wody, świetnie sprawdzają się jako system grzewczy. Jednak jaka jest zasada działania pompy ciepła?
Jak działa pompa ciepła?
Z pewnością większość osób, które stoją przed wyborem odpowiedniego modelu ogrzewania, często nie wie jak działa pompa ciepła. Najprościej rzecz ujmując, to ogólna zasada działania pompy ciepła jest identyczna z metodyka działania lodówki. Z tą różnicą, że lodówka usuwa ciepło z wnętrza, przekazując je na zewnątrz.
Urządzenia, jakimi są pompy ciepła, wykorzystują energię, którą pozyskują z dolnego źródła, która później oddają do źródła górnego. Pierwszym ze źródeł może być woda bądź powietrze. W ten sposób możliwe jest choćby ogrzanie pomieszczeń oraz wody, czyli górnego źródła.
Pierwszym z etapów pracy w pompie ciepła jest pobranie i późniejsze przekazanie ciepła. Szczególnie ważny jest tutaj parownik, dzięki któremu czynnik ma możliwość trafienia do sprężarki. Dopiero tam dynamicznie podnoszone jest ciśnienie, a tym samym temperatura. Z kolei skraplacz przejmuje czynnik, ale już w postaci gazowej, dzięki czemu energia cieplna może zostać przekazana do górnego źródła. Na końcu po przejściu przez tzw. zawór rozprężny czynnik wraca do parownika, a cały proces powtarzany jest nieustannie, przy czym nie pobiera dużych ilości energii. W ten sposób można scharakteryzować działanie pompy ciepła.
Rodzaje pomp ciepła
Współcześnie pompy ciepła to urządzenia, które w bardzo szybkim czasie zyskują coraz większą popularność. Klasyfikowane są one głównie ze względu na tzw. dolne źródła ciepła. Na tej podstawie wyróżnić można takie urządzenia jak:
- Pompy gruntowe,
- Pompy wodne,
- Pompy powietrzne.
Niemniej obecnie można się spotkać również z klasyfikacją pomp tj. powietrze-woda, woda-woda, glikol-woda. Na dzień dzisiejszy największą popularnością cieszy się rozwiązanie, które opiera się na zasadzie działania powietrze-woda. Warto również podkreślić, że tego rodzaju instalacje nie wymagają dodatkowych inwestycji, które bezpośrednio związane są z odbiorem ciepła.
Pompa ciepła – najważniejsze zalety
Korzyści, jakie płyną z użytkowania pomp ciepła, jest wiele. Z punktu widzenia większości osób największą zaletą będą zdecydowanie niższe koszty rachunków za energię. Ponadto nie wydzielają one zanieczyszczeń. Są bezpieczne w użytkowaniu, a z uwagi na swoje zastosowanie technologiczne, są to urządzenia, które nie wymagają manualnej obsługi.
Automatyczna, a tym samym czysta praca pomp ciepła, sprawia, że są niezwykle uniwersalne, ponieważ mogą być zamontowane w różnych miejscach w domu.
Jak wybrać pompę ciepła?
Wybór pompy ciepła powinien przede wszystkim opierać się indywidualnych potrzebach, a także preferencjach domowników. Obecnie najbardziej popularnym rodzajem są urządzenia typu powietrze-woda. Cicha praca oraz wysoka efektywność są największymi zaletami tego rodzaju pomp ciepła.
Najnowsze komentarze