Oczyszczacze powietrza, to urządzenia, które zyskują coraz większą popularność. Stanowią często jeden z ważniejszych elementów wyposażenia biur, ale także mieszkań prywatnych. Jednak z uwagi na to, że na rynku dostępnych jest bardzo dużo ofert tego rodzaju urządzeń, to wybór właściwego oczyszcza powietrza, wcale nie musi być łatwą sprawą. Zatem jaki oczyszczacz powietrza będzie odpowiedni?

Głównym zadaniem tych urządzeń jest oczyszczanie powietrza, dzięki układowi filtracyjnemu. Posiadają one różne funkcje od wersji podstawowych, które usuwają pewne składniki smogu, do rozbudowanych modeli, które eliminują z otoczenia wszelkie związki organiczne, alergeny, bakterie oraz wirusy. Jaka wersja będzie najlepszym wyborem? Czym się kierować podczas wyboru?

Oczyszczacz powietrza – czym kierować się przy wyborze?

Większość osób każdego dnia zdecydowanie najwięcej czasu spędza w pomieszczeniach zamkniętych, tj. w biurze lub domu. Natomiast są to miejsca, w których występują liczne bakterie, wirusy oraz inne związki organiczne. Dlatego właśnie stosowanie oczyszczacz powietrza jest rozwiązaniem, a zarazem środkiem zaradczym, dzięki któremu chronimy organizm przed powikłaniami zdrowotnymi. Jednak wybór odpowiedniego oczyszczacz spędza ludziom sen z powiek.

W jaki sposób go wybrać? Oto czym powinno kierować się przy wyborze.

·         Określenie zapotrzebowania na wydajność,

·         Wybór oczyszczacza z powietrza z funkcją auto,

·         Wybór oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA oraz węglowym,

·         Poziom głośności pracy,

·         Porównanie cen oraz kosztów eksploatacji.

Wybierając oczyszczacz powietrza, należy wszystkie powyższe elementy mieć na uwadze, ponieważ podczas codziennego użytkowania będą miały zasadnicze znaczenie. Tym samym jedną ze sprawdzonych firm, która zapewnia idealnie wpasowujące się produkty w powyższe kryteria jest ECO KOMFORT  producenta DAIKIN. Istnieje możliwość zakupu standardowej wersji oczyszczacza powietrza, jak i oczyszczania z nawilżaniem. Produkty posiadają zabezpieczenia przed dziećmi, gwarantują ciszę oraz trzyletnią gwarancję.

Zapotrzebowanie na wydajność

Określenie odpowiedniego zapotrzebowania na wydajność, to pierwsza rzecz, którą należy kierować się przy wyborze oczyszczacza powietrza. Tym samym ważna będzie wielkość pomieszczenia, w której urządzenie będzie pracowało. Tylko na takiej podstawie można dobrać odpowiedni sprzęt, który spełni pokładane w nim oczekiwania. W opisach różnych modeli oczyszczaczy w większości przypadków można znaleźć informacje odnośnie powierzchni, która będzie utrzymana w czystości, wykorzystując konkretny sprzęt.

Warto zwrócić uwagę na produkt  firmy ECO KOMFORT, a mianowicie oczyszczacz powietrza, model MC55W, który posiada wysokowydajny filtr HEPA, dzięki któremu możliwe jest skuteczne wychwytywanie wszelkich drobnych cząstek kurzu. Usuwa on do 99% cząstek o rozmiarze od 0,1μm do 2,5μm i to bez konieczności wymiany, aż do 10 lat.

Do pomieszczeń, które charakteryzują się standardową wielkością, warto wybrać taki oczyszczacz powietrza, aby na każde 10 m² przepadało około 75 m³/h wydajności, która wyrażana jest w CADR.

Tym samym warto mieć na uwadze, że całkowita wydajność oczyszczania może być wyrażona wyłącznie przy wykorzystaniu dwóch najważniejszych parametrów tj. maksymalnego przepływu powietrza, albo właśnie wspomnianego CADR.

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA

Produkty, które charakteryzują się większą skutecznością oczyszczania, też więcej kosztują. Niemniej jeżeli poszukuje się urządzenia, które np. efektywnie będzie walczyło ze smogiem, to niezbędny będzie oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA, a także węglowy. Jednym z takich urządzeń jest MCK55W, które można zakupić w firmie ECO KOMFOTR. Sprzęt posiada wbudowany filtr HEPA, a dzięki wyładowaniu jonów z plazmy oraz innowacyjnej technologii Flash Streamer dezaktywuje wirusy i bakterie.

Należy zaznaczyć, że to właśnie filtr HEPA jest najważniejszym elementem skutecznego oczyszczania powietrza szczególnie dla alergików. Nie tylko zatrzymuje on pyłki roślinne, kurz i inne zarodniki, ale także wszelkiego rodzaju pyły zawieszone.

Oczyszczacz powietrza z trybem automatycznym

Każdy oczyszczacz powietrza, który posiada tryb automatyczny, może samo dostosowywać własne ustawienia do bieżącej jakości powietrza. Jest to rozwiązanie, które pozwala w inteligentny sposób sterować pracą urządzenia. W trybie automatycznym nie potrzeba ręcznego ustawiania sprzętu, ponieważ on sam reaguje na napływ zanieczyszczeń, a po ich usunięciu, ponownie przechodzi w sposób umiarkowanego działania.

Zakup odświeżacza powietrza, który posiada tryb automatyczny to jedna z kluczowych funkcji, jaka powinna determinować do wyboru konkretnego modelu.

Poziom głośności pracy

Czy głośność pracy urządzenia ma znaczenie? Zdecydowanie tak. Szczególnie w czasie, kiedy śpimy. Dlatego też przy wyborze konkretnych modeli, warto przede wszystkim do sypialni zaopatrzyć w taki odświeżać, który emitował będzie nie więcej niż 30dB. Pomimo tego, że na obecnym rynku nie ma obecnie bezgłosowych oczyszczaczy powietrza, to warto mieć na uwadze poziom emisji decybeli, aby później niemile się nie zaskoczyć.

Cena i koszty eksploatacji

Odpowiednie koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza to przede wszystkim wydatki, które bezpośrednio związane są z wartością prądu elektrycznego, a także wymianą filtrów. Niemniej w przypadku filtrów pomijając ich cenę, należy także uwzględniać ich żywotność. To właśnie na podstawie powyższych parametrów można oszacować, jaki będzie roczny koszt użytkowania oczyszczacza powietrza.

Z kolei jeżeli chodzi o ceny urządzeń, są one bardzo różne. Rozbieżności zarówno w zakresie wyposażenia, funkcji etc., są tak duże, że każdy użytkownik musi najpierw dobrać potrzebne dla niego funkcje, jakie ma posiadać sprzęt, a dopiero później porównywać go z innymi modelami.

Niemniej oczyszczacz powietrza na stałe wdarł się do biur, a także mieszkań prywatnych, jako urządzenie, które podnosi jakość powietrza, a tym samym dba o lepsze samopoczucie.