W dzisiejszych czasach wybór ekologicznych, zdrowych i oszczędnych rozwiązań dla domu jest niezwykle ważna. Właśnie dlatego ogromną popularnością cieszą się pompy ciepła. Kupując je myślimy przyszłościowo o całej planecie, jak również o wszystkich domownikach i domowych finansach. 100m2 to standardowa, uśredniona powierzchnia wielu domów jednorodzinnych. Jaka pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w przypadku takiego metrażu?

Moc pompy ciepła

Istnieje wiele przeliczników dotyczących ogrzewanej powierzchni oraz mocy urządzenia. Jednym z nich jest pomnożenie powierzchni domu przez jego zapotrzebowanie na energię, która w tym przypadku wynosi około 50 W/m2. Wówczas otrzymamy wynik 5 kW i właśnie taką moc powinna posiadać montowana pompa ciepła. Dotyczy to oczywiście nowego budownictwa – ocieplonego styropianem lub wełną mineralną o grubości do 10 cm.

Stare domy, nieogrzane, niezmodernizowane i posiadające nieszczelne okna czy drzwi powinny zostać uzupełnione w mocniejsze urządzenie. Znacznie korzystniej jednak wyjdzie ich ocieplenie, wymiana okien i drzwi oraz wypełnienie nieszczelności, a dopiero wtedy kupno odpowiedniej pompy ciepła. Budynki bez ocieplenia wykazują bowiem zapotrzebowanie na energię na poziomie ponad 80 W/m2. W efekcie stary dom o powierzchni 100 m2 będzie potrzebował urządzenia o mocy 8 kW.

Na co zwracać uwagę dobierając pompę ciepła?

Pompy ciepła Konin zawsze dobierane są po szczegółowym zapoznaniu się z wszystkimi istotnymi danymi, nie tylko samą powierzchnią domu czy rodzajem jego ocieplenia. Pod uwagę należy wziąć również:

  • liczbę domowników – co ma znaczenie w przypadku zużycia wody podgrzewanej pompą ciepła. Przyjmuje się wartość 250 W na 1 osobę, dlatego 4-osobowa rodzina będzie dodatkowo dużywać 1 kW do podgrzewania wody użytkowej
  • charakterystykę temperaturową okolicy – z natury zimne, górskie tereny będą potrzebować mocniejszej pompy ciepła niż większe miasta w kraju zlokalizowane na nizinach
  • dostępność innych źródeł ciepła – jako że pompa ciepła może być jedynym jego źródłem, jak również może współpracować z fotowoltaiką, różnymi grzałkami czy piecami

Najlepszym rozwiązaniem jest więc kontakt ze specjalistą, który przyjedzie i przeprowadzi odpowiedni audyt. Dzięki temu mamy pewność, że urządzenie zostanie dobrane perfekcyjnie do potrzeb domowników i rodzaju domu. Wpłynie to na jego efektywność, skuteczność i koszty utrzymania.

Pompa ciepła – audyt

Audyt energetyczny powinien być przeprowadzony przez uprawnionego do tego audytora bądź doradcę energetycznego. Dowiemy się nie tylko jaka pompa ciepła będzie najkorzystniejsza, ale również jaki będzie szacowany koszt takiej inwestycji oraz jakich oszczędności można spodziewać się w przyszłości. Przeprowadzany audyt obejmuje ocenę między innymi:

  • wszelkich instalacji w budynku – grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, ciepłej wody użytkowej
  • rodzaju ocieplenia budynku
  • parametrów izolacyjnych okien i drzwi
  • dostępności innych źródeł ciepła
  • przegród zewnętrznych, w tym ścian, dachów i stropodachów
  • zapotrzebowania domowników na ciepło i ilości zużywanej wody
  • dolnego i górnego źródła ciepła

Posiadając wszystkie powyższe dane, możemy wykonać audyt energetyczny, dzięki któremu dobierzemy pompę ciepła. Jak więc można zauważyć, sama informacja dotycząca powierzchni domu to za mało, aby zdecydować się na zakup.