Wybór klimatyzatora wcale nie jest prostą sprawą, zwłaszcza biorąc pod uwagę szeroką ofertę współczesnych producentów. Przede wszystkim liczy się jego funkcjonalność – ma za zadanie utrzymywać odpowiednią temperaturę powietrza w całym pomieszczeniu. Do wyboru mamy jednak znacznie więcej parametrów. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów i czym się kierować? Podpowiadamy.

Jaki klimatyzator do domu będzie najlepszy?

Istnieje duży wybór urządzeń – klimatyzator typu split, klimatyzatory przenośne oraz te stacjonarne.

Bez względu na rodzaj, ich podstawową funkcją jest pozbywanie się z pomieszczenia ciepłego powietrza, a więc jego chłodzenie.

Wbrew ogólnemu przekonaniu, to nie wszystko – klimatyzator korzystnie wpływa także na samą jakość powietrza, zwiększając komfort użytkowania pomieszczeń.

Klimatyzatory przenośne

Największą zaletą w klimatyzatorach przenośnych jest ich mobilność i możliwość natychmiastowego uruchomienia bez konieczności montażu urządzenia.

Wystarczy zostawić uchylone okno, przez które przeprowadzi się rurę lub specjalny przewód. Przenośny klimatyzator będzie jednak nieco mniej wydajny od tego stacjonarnego. Oznacza to, będzie chłodził powietrze dłużej i słabiej. 

Klimatyzatory stacjonarne typu split

Klimatyzatory przenośne są coraz częściej zastępowane tymi montowanymi na stałe, ponieważ cechuje je cicha praca i wysoka wydajność. Klimatyzator stacjonarny typu split składa się z 2 elementów – jeden z nich znajduje się w obrębie pomieszczenia, natomiast drugi wisi na zewnętrznej ścianie budynku.

Dzięki temu jest w stanie szybko i efektywnie chłodzić powietrze, bez konieczności rozszczelniania okna. Należy pamiętać, że istnieje konieczność trwałego montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.

Co wybrać – klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

Alternatywą mogą być klimatyzatory stacjonarne monoblokowe, które wykazują jednak nieco wyższy poziom głośności i posiadają gorszą estetykę wyglądu. Podsumowując, jeśli zależy nam na cichej pracy urządzenia, najlepiej wybrać stacjonarny klimatyzator split.

Jeśli będziemy często zmieniać lokalizację urządzenia, optymalnym wyborem będzie klimatyzator przenośny, natomiast klimatyzatory monoblokowe sprawdzą się wówczas, gdy będziemy ich używać sporadycznie. Na dłuższą metę wysoki poziom głośności może stać się uciążliwy.

Najlepszy klimatyzator do mieszkania – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając klimatyzator do mieszkania warto zwrócić uwagę na dodatkowe parametry:

  • moc klimatyzatora – najczęściej wyliczamy ją zakładając, że na 1m2 potrzebna jest moc 0,1kW
  • przepływ powietrza, czyli wydajność – im wyższa wartość, tym lepsze działanie w trybie chłodzenia
  • natężenie hałasu – najciszej pracuje klimatyzator typu split (około 35 dB), natomiast dobry klimatyzator przenośny zwykle nie przekracza 63 dB
  • czynnik chłodniczy – zazwyczaj posiada symbol R407C, R410A oraz R290
  • klasa energetyczna – im wyższa, tym mniejsze zużycie prądu, a więc i rachunki

Wiele klimatyzatorów posiada dodatkowe funkcje, takie jak oczyszczanie powietrza, ogrzewanie czy osuszanie. Zapewniają oscylacyjny ruch powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu lub wręcz możliwe jest całkowite sterowanie klimatyzatorem za pomocą pilota.

Takie urozmaicenia pozostają kwestią indywidualnych preferencji i potrzeb.

Pod uwagę należy wziąć również lokalizację urządzenia. W blokach lepiej sprawdzi się przenośny klimatyzator (także typu split), ponieważ spółdzielnie mieszkaniowe niekiedy nie wyrażają zgody na montaż trwały. Urządzenia przenośne możemy dowolnie ustawiać w pomieszczeniach, które potrzebują ochłodzenia.

Osoby mieszkające w domach są w dużo lepszej sytuacji, mają całkowitą dowolność wyboru. Przed zakupem zawsze warto dodatkowo przejrzeć ranking klimatyzatorów.